
» HÍREINK »
Márton Áron az elemi iskolát szülőfalujában végezte, majd Csíksomlyón illetve Csíkszeredában a Római Katolikus Státus gimnáziumában tanult, végül 1914-1915-ben a Státus gyulafehérvári gimnáziumában érettségizett. Ezt követően behívják katonának az első Világháborúba. Katonai szolgálatot Doberdónál Asiagónál az olasz fronton, majd az Ojtozi szorosnál teljesített. Közben többször megsebesült. A katonaságtól leszerelve édesapja mellett dolgozott a fölművelésben majd tiszviselő az erdészetnél. Ekkor érett meg papi hivatása.
1920–1924 között teológiai tanulmányait végezte a gyulafehérvári hittudományi főiskolában és az egyházmegye kispapja. 1924. június 6-án gr. Majláth Gusztáv Károly megyéspüspök (aki úgy szintén szentéletű volt) felszenteli az egyházmegye papi szolgálatára Gyulafehérváron. Ezt követően kápláni esztendők Ditróban, Gyergyószentmiklóson. Hittantanár Marosvásárhelyen, majd plébánosi kinevezése Verestoronyra. Ezt követően 1930-ban püspöki levéltáros, majd Majláth püspök titkára és egyben az Erdélyi Római Katolikus Népszövetség egyetemi szakosztályának vezetője, 1932-ben Kolozsváron egyetemi lelkész, 1934-ben az Erdélyi Római Katolikus Népszövetség országos igazgatója. 1933 szeptemberében jó barátjával Dr. György Lajos nyelvész, egyetemi tanárral létrehozza az Iskola, majd Erdélyi Iskola néven valláspedagógia és népmüvelő, társadalomszervező negyedéves folyóiratot. 1936-ban a kolozsvári Szent Mihály plébánia vezetését bízzák rá, majd plébánosa és Szolnok-Dobokai főesperes. 1938 agusztusában váratlanul elhunyt Vorbruchner Adolf püspök. Az Apostoli Szentszék szeptember elején a Gyulafehérvári Egyházmegye /eredeti nevén Erdélyi Egyházmegye/ apostoli kormányzójának nevezi ki. 1938 december 24-én gyulafehárvári megyéspüspökké nevezte ki XII. Pius pápa! Ekkor 42 éves, hogy majd 42 éven át vezesse az egyházmegyét. Püspöki jelmondata: Non recuso laborem. (toursi Szt Mártontól választotta). Nem futamodom el a munkától, de a latin nyelv gazdagsága miatt így is fordítható nem utasítom el a munkát, a bajt, szenvedést... Ez utalás szenvedéssel teli püspöki szolgálatára, életére.
1940-ben a háború következtében egyházmegyéje kettészakadt, ő azonban Dél-Erdélyben a szórványban lévő híveivel marad az ősi Szt István alapítású püspökségen.
1949. június 21-én útban Kolozsvár felé Tövisnél letartóztatják. Majd tárgyalás nélkül alaptalan váddal börtön büntetésre ítélték. 1949 és 1955 között Románia különböző börtöneiben volt, köztük Máramarosszigeten, Bukarestben stb. 1955 február 2-án kiengedik a börtönből és rossz egészségi állapota miatt kórházi kezelésre szorul, majd február 24-től a bukaresti érsekségen erősödik. 1955 március 24-én visszatér Gyulafehérvárra és átveszi még az nap a püspökség vezetését!
1957-től házi őrizetét rendelik el amely 10 évig tartott 1967-ben oldották fel a román állami hatóságok. Ezt követően 1968-tól folytatja diadalmas lelkipásztori és bérma útjait. 1972-ben segédpüspököt kér VI. Pál pápától. A Szenatya Dr. Jakab Antalt nevezi ki. 1972-ben súlyos rákbetegsége kezdődik Márton Áronnak. 1976-tól az egyházmegye kormányzásának jelentős részét már segédpüspöke végzi.
1980. szeptember 29-én Szent Mihály főangyal ünnepén (amely a főegyházmegye és a gyulafehérvári székesegyház búcsú napja is) délelőtt 9 órakor a püspöki székházban, szerény lakásában elhunyt, hazatért a Mennyei hazába.
***
Márton Áron életét követve észrevehetjük, ahogy az életszentség fokozatosan bontakozott ki életében. Jézus Krisztus szerelmese volt! Isten számos tehetséggel áldotta meg! Személyiségének legkiemelkedőbb tulajdonsága mély ember szeretete, a másik személy tisztelete, megbecsülése. / még ellenfeleivel szemben is/. Tudatosan készült a papi szolgálatára, kedvenc teológusa Romano Quardini, majd később Karl Rahner, történelmi eszményképe Széchenyi István. Szinte élete utolsó pillanatáig minden nap időt talált az olvasására, önképzésre, az elmélyült imádságra. Döntései előtt mindig elvonult és a csendben Jézusal beszélte meg imáiban gondjait, döntéseit! Emberi nyitottsága, mély alázata, szerénysége és őszintesége, kedves személyisége, humora Erdély kedvelt és szeretett püspökévé tette, nem csak római katolikus egyháza papjai és hívei körében, de a más vallású keresztények körében ugyan úgy mint a többségi román nemzet körében is. A másik ember szívébe látó tekintete, őszinte szeretete, bölcs döntései és szavai, valóságos tekintélyt adtak számára, amellyel sohasem élt vissza. A kommunista diktatúra idején védte és ahogy tehette segítette a betiltott, „föld alatt működő“ román görög – katolikus testvér egyházat. Erősítette az ökumené gondolatát a protestánsokkal (református, evangélikus). Erős szociális érdeklődése és érzéke volt. Jól ismerte az Egyház Társadalmi tanítását. XIII. Leo pápa Rerum novarum (Új dolgok) híres szociális körlevelét ő maga fordította le és tanította egyetemi lelkészként tanítványainak. Márton Áron püspökként tisztában volt közéleti felelősségével is. (Gondolkodására ebben a vonatkozásban azt mondhatjuk, hogy a Schumann-i kereszténydemokrácia gondolatkörét vallotta).
A közélettel foglalkozott, a pártpolitikától távol maradt. Mestere volt ahogy a közélet és a párt politika határát soha át nem lépte. Mindig megmaradt illetékessége területén, de főpásztori szolgálata során híveinek, hallgatóságának a társadalmi életben való eligazodását is segítette a keresztény értékeket közvetítő gondolataival. 1944-ben az Észak erdélyi zsidóság deportálásakor éles hangú levélben tiltakozott a magyar hatóságoknál és Szent Mihály templomban mondott beszédében kelt a deportáltak, zsidók és más nemzetiségűek védelmére. 1945 szeptemberében Marosvásárhelyen tartott lelkigyakorlat után az egyházközségnek tartott beszédében megvilágította a helyes keresztény közéletiséget és politikát. Ebben a témában adott úgy szintén eligazítást 1946-ban tartott egyik beszédében is. Beszédei, írásai az érett, mély hitű, Krisztusnak elkötelezett, ugyanakkor felkészült főpásztort állítják elénk, azt akinek prédikációiból mindig sugárzik a szeretet!
A személyét jól ismerők és a történész kutatók állítják, hogy a börtönből való hazatérése után egész életén egyre jobban észrevehető volt az életszentség!
Egész életében Krisztus szerelmeseként élve komolyan vette a szeretni tanulást, a szeretetben növekedést, a szeretetre tanítást! S így eljutott az életszentségre!
Boldoggá avatása előrehaladott folyamatban van. Reméljük, hogy hamarosan hivatalosan is a magyar boldogok között tisztelhetjük!
Személyében a Pannon – Kárpát térség XX. századi legnagyobb római katolikus főpásztorát és bizonyosan egyik legnagyobb és legkiválóbb magyar személyiségét tiszteljük.
Imádkozzunk lehetőleg minden nap Boldoggá avatásáért.
Istenünk,
Te ÁRON püspököt
arra választottad ki,
hogy igazságodnak őre,
az üldözötteknek védelmezője
és népednek jó pásztora legyen.
Add,
hogy mielőbb
szentjeid között tisztelhessük,
tanítása és példája
világító JEL legyen
mindannyiunk számára.
Ámen.
***
A Márton Áron Társaságról:
A Márton Áron Társaságot 1988 késő őszén neves személyiségek alapították Budapesten, azzal a célkitűzéssel, hogy az egyesület népszerűsíti Márton Áron szellemi és lelki hagyatékát, egyben foglalkozik az Egyház társadalmi- tanításával és kereszténydemokrata szellemi műhely is lesz. E célkitűzésekből ma alapvetően az első kettő a hangsúlyos. Az alapítók közül néhányat említünk a teljesség igénye nélkül.: Dr. Keresztes Sándor, ifj. Keresztes Sándor, Prof. Dr. Szentágothai János akadémikus, Prof Dr. Györffy György egyetemi tanár, Prof. Dr Entz Géza egyetemi tanár, ifj Dr. Entz Géza, Giczy György, Dr. Antall József, Bittsánszky Géza, Soós Károly és még sokan mások.
Az egyesület ma is működik lehetőségei szerint azóta csökkent létszámmal. Célkitüzései nem változtak, elnöke 2008 óta Soós Károly.
A Mária rádióban minden hónapban /négy heteként / csütörtökön 18 órakor Márton Áron műsor hallható. Amelynek szerkesztő-műsorveztője Soós Károly a Márton Áron Társaság elnöke. A következő adások időpontja 2018. szeptember 13. és négy hét múlva stb. 18óra. Műsor idő 40p.
A Mária rádió internetes honlapján megtalálhatóak az URH sávon lévő frekvenciák, de lehet online is hallgatni az interneten keresztül az élő adásra kattintva.
Imádkozzunk Márton Áron boldoggá avatásáért, kérjük közbenjárását!
2025. július 3. csütörtök
Kornél és Soma
Húsvétvasárnap este a tizenkettő közül az egyik, Tamás, vagy melléknevén Iker, nem volt velük, amikor Jézus megjelent nekik. Később a tanítványok elmondták neki: „Láttuk az Urat.” De ő így szólt: „Hacsak...